Kamienie są w biżuterii niezwykle popularne od tysięcy lat. A biorąc pod uwagę najnowsze trendy, akcesoria z minerałów będziemy oglądać jeszcze częściej. W biżuterii możemy wykorzystać kamienie szlachetne takie jak diamenty czy szmaragdy, jednakże coraz chętniej sięgamy po mniej znane, ciekawe okazy ozdobne. Jeśli ciekawi Cię, jakie kamienie możesz znaleźć w biżuterii, a także jakie są ich właściwości, zapraszam do lektury.
Kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne to naturalne minerały, które są niezwykle cenione ze względu na swoją:
- rzadkość
- piękno
- twardość
- wytrzymałość
Wykorzystywane są do tworzenia biżuterii, która najczęściej cieszy dożywotnio, a także może być przekazana kolejnym pokoleniom. Kamienie szlachetne cechują się nie tylko ogromną wartością estetyczną, ale też dosłowną. Im lepsza jakość i większy rozmiar kamienia, a także im rzadsza jest jego odmiana, tym więcej kosztuje.
Właściwości kamieni szlachetnych
Cechą determinująca szlachetność minerału jest jego twardość określona w skali Mohsa. Kamienie szlachetne cechuje twardość od 7 do 10 w tej skali. Im twardszy kamień, tym ciężej go zarysować, czy ukruszyć. Naturalnie wiąże się to z trudnościami podczas jego obróbki, ale także z doskonałą trwałością wykonanej z nich biżuterii.
Chociaż najczęściej spotkasz się z przejrzystymi kamieniami szlachetnymi, mogą one być półprzezroczyste lub kompletnie nieprzejrzyste. Do charakterystycznych cech kamieni szlachetnych zaliczymy także połysk, może być diamentowy, szklisty, a nawet perłowy. Jednakże z pewnością zauważyłaś, że wszystkie oszlifowane kamienie u jubilera pięknie lśnią.
Rodzaje kamieni szlachetnych
Jako że wciąż odkrywane nowe kamienie szlachetne (jak np. karmeltazyt czy też karmelowy szafir w 2018) ich lista jest wciąż niekompletna. Jednakże w klasycznym podziale do kamieni szlachetnych zaliczamy:
- Akwamaryn
- Aleksandryt
- Beryl
- Biksbit
- Cymofan
- Diament
- Goshenit
- Heliodor
- Jadeit
- Morganit
- Opal
- Rubin
- Szafir
- Szmaragd
- Skapolity
- Spinel
- Tanzanit
- Topaz
- Turmaliny
Z pewnością część z tych minerałów taka jak jadeity, turmaliny czy opale jest Ci znana. Z kolei inne, rzadkie minerału takie jak cymofan czy biksbit zapewne są Ci obce. Nic dziwnego, te rzadkie minerały nie są zbyt rozpowszechnione, a biżuteria z nich wykonana nie należy do taniej. Jednakże możesz być pewna, że akcesoria z wszystkich minerałów na tej liście są warte swojej ceny.
Kamienie ozdobne
Kamienie ozdobne to zbiorcza nazwa na wszystkie minerały, które można wykorzystać w zdobnictwie. Oznacza to, że wliczają się w nie zarówno kamienie szlachetne, jak i bardziej pospolite minerały jak agat czy kwarc. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie tworzenia biżuterii, ale także wyrobu mebli, dekoracji domowych i pięknych przedmiotów użytkowych. Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na kamieniach wykorzystywanych do tworzenia biżuterii.
Właściwości kamieni ozdobnych
Zapewne domyślasz się, że cechą charakterystyczną kamieni ozdobnych jest ich ładny wygląd. Podobnie jak kamienie szlachetne, mogą występować w formie transparentnej, półprzezroczystej i nieprzejrzystej. Ta ostatnia jest jednak najpopularniejsza. Minerały te znajdziesz we wszystkich kolorach tęczy, nierzadko zamkniętych w jednym kamieniu.
Ich twardość jest mniejsza niż kamieni szlachetnych i najczęściej rozpoczyna się od 4 do 5. Minerały o niższej twardości w skali Mohsa są zbyt kruche, aby wykorzystać je do robienia biżuterii. Kamienie ozdobne znajdują wykorzystanie nie tylko w złotnictwie tak jak kamienie szlachetne, ale także w rękodzielnictwie. Znacznie częściej spotkasz kamienie ozdobne w formie koralików czy kaboszonów do biżuterii niż jako oszlifowane kryształy. Dzięki temu, z łatwością możesz tworzyć z nich biżuterię.
Rodzaje kamieni ozdobnych
Podczas gdy kamienie szlachetne zazwyczaj mają jeden charakterystyczny kolor, często te same minerały ozdobne znajdziesz w wielu wariacjach kolorystycznych. Warto o tym pamiętać, gdy szukasz kamienia w konkretnym kolorze. Do popularnych w rękodzielnictwie i biżuterii kamieni ozdobnych zaliczamy:
- Agat
- Amazonit
- Ametyst
- Apatyt
- Awenturyn
- Bronzyt
- Cytryn
- Granat
- Hematyt
- Howlit
- Jadeit
- Jaspis
- Kamień księżycowy
- Karneol
- Kwarc
- Labradoryt
- Lapis lazuli
- Larimar
- Malachit
- Obsydian
- Onyks
- Rodonit
- Rodochrozyt
- Tygrysie oko
- Turkus
Kamienie półszlachetne
Kamienie półszlachetne to jedynie potocznie wykorzystywana nazwa. Pojęcie to nie posiada klarownej definicji i zwyczajowo rozumiane jest jako kamienie ozdobne, których nie można zaliczyć do kamieni szlachetnych. Jednakże warto zwrócić uwagę, że najbardziej pospolite minerały takie jak krzemień, który bywa wykorzystywany do tworzenia biżuterii, nie są zaliczane do kamieni półszlachetnych. Z drugiej strony okazy kamieni szlachetnych o słabej jakości bywają zaliczane do kamieni półszlachetnych.
Ich twardość najczęściej mieści się w przedziale 4-7 w skali Mohsa, a pozostałe właściwości zależą od konkretnego rodzaju kamienia. W dużym skrócie, chociaż określenie kamieni półszlachetnych jest popularne, oznacza niewiele i jest raczej rozumiane intuicyjnie, co może powodować nieporozumienia. Dlatego też znacznie lepiej korzystać ze zwrotów takich jak kamienie szlachetne i ozdobne.